Czytelnia
Definicja stanu zachowania jest jedną z podstawowych informacji dotyczących banknotu. Niniejszy dział zawiera tłumaczenie wytycznych odnośnie stanów zachowania banknotów proponowanych przez IBNS.
Dział ten prezentuje banknoty testowe z mojej kolekcji wraz z szczegółowym opisem ich zabezpieczeń. Banknoty testowe pomimo braku wartości nabywczej, stanowią niezmiernie interesujący i cieszący się coraz większą popularnością rozdział w historii pieniądza papierowego.
Tego rodzaju walory mają głównie na celu pokazanie możliwości zabezpieczenia banknotów przez daną drukarnię. Wytwórnie pieniądzy papierowych na tego rodzaju drukach testują zabezpieczenia przed wprowadzeniem nowej serii banknotów do obiegu.
Testowane są na nich również nowe, często innowacyjne rozwiązania z dziedziny zabezpieczeń oraz druku papierów wartościowych. PWPW, aby móc produkować banknoty na podłożu polimerowym musiała udowodnić, że posiada odpowiednie zaplecze maszynowe, w wyniku czego powstał przepiękny banknot
„Pszczoła miodna 013”. W styczniu 2013 roku PWPW otrzymała certyfikat Guardian Printer Accreditation, który upoważnia do produkcji banknotów na podłożu polimerowym Guardian®. Dzięki temu PWPW może startować w przetargach dotyczących produkcji banknotów na podłożu polimerowym Guardian®.
Pieniądz papierowy i polimerowy powinien być dobrze zabezpieczony przed wszelkimi próbami fałszowania, gdyż posiada znacznie większą wartość nabywczą niż moneta. Większość osób wie o zabezpieczeniach widoczne gołym okiem, do których głównie należy znak wodny i nitka zabezpieczająca. Natomiast wiedza o zabezpieczeniach utajonych jest mała, a wręcz znikoma. O ile o elementach widocznych w ultrafiolecie część osób ma świadomość ze istnieją, to o elementach widocznych w świetle podczerwonym mało kto słyszał.