Banknoty testoe PWPW
Logo

Stany zachowania banknotów według ISBN (International Bank Note Society)

UNCIRCULATED (UNC, I, 1)

Doskonale zachowany banknot, z którym nigdy niewłaściwie nie obchodził się emitent, kasjer bankowy, zwykły człowiek, a nawet kolekcjoner. Papier jest czysty i sztywny bez jakichkolwiek odbarwień. Rogi są ostre, bez żadnych śladów zaokrąglenia (zaokrąglone rogi często wskazują na to, że banknot był czyszczony lub konserwowany). Walor w stanie UNC posiada naturalny połysk.


ABOUT UNCIRULATED (AU, I-, 1-)

Praktycznie perfekcyjnie zachowany banknot z minimalnymi śladami obiegu. Może posiadać ślady liczenia bankowego w postaci niewielkich zgięć na rogach lub jedno lekkie zgięcie biegnące przez środek, ale w żadnym przypadku obu jednocześnie. Banknot w stanie AU nie może być złamany, Papier jest czysty z oryginalnym połyskiem. Rogi nie są zaokrąglone.


EXTREMELY FINE (EF, XF, II, 2)

Banknot bardzo atrakcyjny z niewielkimi śladami obiegu. Może posiadać maksymalnie trzy lekkie zgięcia lub jedno złamanie. Papier jest czysty z oryginalnym połyskiem. Rogi mogą posiadać niewielkie zaokrąglenia. Banknot może również mieć niewielkie ślady zużycia, w miejscu gdzie zgięcia dochodzą do krawędzi.


VERY FINE (VF, III, 3)

Atrakcyjny banknot, ale z większą liczbą śladów obiegu i zużycia. Może mieć pewną liczbę zgięć pionowych lub poziomych. Papier może być minimalnie zabrudzony, lub ewentualnie rozmazane kolory. Papier nadal jest stosunkowo świeży i nie zwiotczały. Brak naddarć marginesów, choć krawędzie wykazują nieznaczne zużycie. Rogi są również zużyte, ale nie całkiem zaokrąglone.


FINE (F, IV, 4)

Banknot, który posiada znaczne ślady obiegu z wieloma zgięciami, złamaniami i pomarszczeniami. Papier nie jest zbytnio zabrudzony, ale może być trochę zwiotczały. Krawędzie mogą posiadać znaczące ślady użytkowania z drobnymi naddarciami marginesów. Naddarcia nie dochodzą do rysunku. W Środku nie może być dziury powstałej w wyniku zginania. Kolory są wyraźne, ale już nie błyszczą. Dziura lub dwie po zszywaczu nie zazwyczaj są brane pod uwagę, aby banknot otrzymał tą notę. Ogólny wygląd nadal jest na przyzwoitym poziomie.


VERY GOOD (VG, V, 5)

Mocno zużyty, „sponiewierany” banknot, ale wciąż w całości. Rogi mogą być mocno zużyte i zaokrąglone z małymi wyszczerbieniami, naddarcia mogą dochodzić do rysunku. Do zaakceptowania kilka przebarwień lub plam. W środku banknotu może być mała dziurka powstała w wyniku zginania. Przeważnie obecne są dziury po szpilkach i zszywkach. Banknot jest sflaczały, ale nie posiada żadnych ubytków. Banknot w takim stanie może mieć nie atrakcyjny wygląd.


GOOD (G, VI, 6)

Banknot mocno zużyty i podarty. Normalne zniszczenia spowodowane długotrwałym obiegiem to silne, wielokrotne zgięcia i złamania, plamy, dziury po szpilkach i zszywkach, przybrudzenia, przebarwienia, naddarcia krawędzi, dziura w środku, zaokrąglone rogi i ogólny nieatrakcyjny wygląd. Banknot może posiadać niewielkie ubytki. Różnego rodzaju napisy i rysunki na banknocie są powszechne dla tego stanu zachowania.


FAIR (VI/VII, 6/7)

Banknot zupełnie zwiotczały, zabrudzony, bardzo zużyty. Oprócz wad wymienionych dal stanu zachowania GOOD, większe kawałki banknotu mogą być poodzierane lub brakujące. Naddarcia są duże, a duża część banknotu może być nieczytelna.


POOR (PR, VII, 7)

„Szmata” z silnymi uszkodzeniami wynikającymi z użytku, przebarwieniami, brakującymi kawałkami, napisami i rysunkami, oraz dużymi dziurami. Banknot żeby trzymał się w kawałku może być posklejany taśmą. Można obciąć banknot, aby usunąć nierówne krawędzie. Walor w takim stanie trafia do kolekcji, gdy jest niezmiernie rzadki lub gdy jest to jedyny znany egzemplarz.


Opracowanie: Jarosław Stano


Powyższy tekst jest tłumaczeniem autora ze strony internetowej IBNS http://www.theibns.org
© 2013-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Created by Jaro